Тарас Григорович Шевченко ТАРАС ГРИГОРОВИЧ ШЕВЧЕНКО
український поет та художник
Середа, 19.12.2018
Як умру, то поховайте мене на Вкраїні... Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
ТАРАС ШЕВЧЕНКО. КОБЗАР

«Кобзар» (в сучасній орфографії укр. Кобзар; в орфографії прижиттєвих видань Шевченко Кобзар) - назва збірки поетичних творів Тараса Шевченка.

Вперше «Кобзар» був виданий в 1840 році в Санкт-Петербурзі за сприяння Євгена Гребінки. До збірки увійшло вісім творів: «Перебендя», «Катерина», «Тополя», «Думка» («Нащо мені чорні брови»), «До Основ'яненка», «Іван Підкова», «Тарасова ніч» і «Думи мої, думи мої, горе мені з вами », написаний спеціально для цього збірника, і є як би епіграфом не тільки до цього видання, але й до всієї творчості Тараса Шевченка.

Після видання цієї збірки кобзарем стали називати самого Тараса Шевченка. Навіть сам Тарас Шевченко після своїх деяких повістей почав підписуватися «Кобзар Дармограй».

Найбільш привабливий вигляд з усіх прижиттєвих видань мав перший «Кобзар»: гарний папір, зручний формат, чіткий шрифт. Примітна особливість цього "Кобзаря" - офорт на початку книги по малюнку Василя Штернберга: народний співак - кобзар з хлопчиком-поводирем. Це не ілюстрація до окремого твору, а узагальнений образ кобзаря, на честь якого і названий збірник. Вихід цього «Кобзаря», навіть урізаного царською цензурою, - подія величезного літературного і національного значення. У світі збереглося всього кілька примірників «Кобзаря» Т. Г. Шевченка 1840 року.

Перше видання «Кобзаря» надруковано на ярижко (або єрижко - орфографії української мови, заснованої на російських правилах читання); Шевченко дотримувався її у більшості рукописів та прижиттєвих видань:

Бо васъ лыхо на свитъ на смихъ породыло,
Полывалы сліозы… чомъ не затопылы,
Не вынеслы въ море, не розмылы в поли?…
Не пыталы бъ, люды — що в мене болыть.


Друге видання

У 1844 році під назвою «Чигиринський Кобзар» вийшло передруковане перше видання «Кобзаря» з додатком поеми «Гайдамаки».

Третє видання

«Кобзар» 1860 року був надрукований засобами Платона Симиренка, з яким Тарас Шевченко познайомився під час своєї останньої подорожі по Україні в 1859 році, в Млієві. Платон Симиренко - відомий в Україні цукрозаводчик і меценат, виділив для видання «Кобзаря» 1100 рублів. Це видання було значно повніше попередніх: сюди були включені 17 творів і портрет Тараса Шевченка. У тому ж році вийшов «Кобзар» у перекладі російських поетів (СПБ, 1860; переклад на російську мову під редакцією Н. Гербеля). Це останнє видання «Кобзаря» за життя автора.


Видання в журналі «Основа»

Четверте видання «Кобзаря» з'явилося частково безпосередньо перед, а частково після смерті Шевченка в 1861 році. Збірка віршів, надрукована під заголовком «Кобзар», була опублікована хоч і не окремою книгою в 1861 році на сторінках щомісячного журналу «Основа» під редакцією Василя Білозерського, книги I-XII. Текст надрукований на Кулішівка, і має наголоси на словах з декількома складами (за винятком літери «і», на якій друкарня не завжди могла позначити наголоси з технічних причин).

На честь 100-річчя видання «Кобзаря» в «Основі» 1861 року і сторіччя смерті Шевченка, це видання вперше було передруковано окремою книгою під редакцією Ярослава-Богдана Рудницького у 1961 році у Вінніпезі. Видання здійснила Українська вільна академія наук, Інститут шевченкознавства. Профінансував видання відомий український діловик (підприємець) Степан Дурбак.

Інші видання

У 1867 році був виданий «Кобзар», в який, крім згаданих вище віршів, увійшла велика частина творів періоду заслання. Ще більш розширеним (вміщувало більшість позацензурних творів поета) було празьке видання «Кобзаря» 1876 року. Порівняно повне видання «Кобзаря» в Росії вперше було здійснено лише в 1907 році, потім в 1908 і 1910 роках.

Перше радянське «канонічне» видання збірки було випущено в 1925 році під редакцією Яреми Айзеншток та Миколи Плевако.

Станом на 1985 рік в Україні збірка виходила 124 рази загальним накладом понад 8 мільйонів примірників. Ряд творів з «Кобзаря» переведені на більш ніж 100 іноземних мов.

У 2006 році видавництво «Корбуш» створило три «Кобзаря». Перший - колекційне видання: шкіряна оправа із золотим тисненням. Друге - більш доступне, але теж вишукане. А третє - перекладене англійською. Всі три видання мають малюнки Тараса Григоровича, слайди яких надані Національним музеєм Тараса Шевченка, і всі твори.

У 2009 році київські видавництва «Дух і Літера» та «Оранта» випустили видання «Кобзаря» Т. Шевченка з усіма (в тому числі, з 18 кольоровими) ілюстраціями Василя Седляра (1899-1937).

Музей

У Черкасах існує єдиний в світі музей однієї книги - «Кобзаря» Т. Г. Шевченка, який був відкритий в травні 1989 року в меморіальному будинку, в якому з 18 по 22 липня 1859 року Шевченко жив у сім'ї Цибульських, про що свідчить меморіальна дошка на будівлі музею.

У музеї мікромініатюри (м. Київ) знаходиться найменша в світі рукописна книга - «Кобзар», з площею обкладинки 0,6 кв. мм. і має 12 сторінок. У книгу помістилися шість віршів Т. Г. Шевченка, уривок з передмови Івана Франка, портрет Т.Г. Шевченка і зображення хати, в якій він народився. Товщина літер в цій книзі всього 3 мікрона. Книжка зшита звичайної павутинкою, а обкладинка зроблена з пелюстки безсмертника. Виготовлена ​​українським майстром мікромініатюри Миколою Сядристим за 4 місяці.


Читати КОБЗАР Т.Шевченка онлайн:

сторінка 1

сторінка 2

сторінка 3

сторінка 4

сторінка 5 Поэма слепая

сторінка 6 Тризна

сторінка 7 комедия Сон

сторінка 8 Єретик

сторінка 9 Поема Невольник

сторінка 10 Великий льох. МістеріяФорма входу
Пошук
Календар
«  Грудень 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Картини Т.Шевченка
 

Друзі сайту
Білокуракинський портал
Національний Музей Т.Шевченка
Група ВК Нац.Музей Т.Шевченка
Паблік ВК про Т.Шевченка
Погода
Copyright Тарас Григорович Шевченко by sstimorol © 2018  Безкоштовний хостинг uCoz